Komu fungují novoroční předsevzetí?

img_2231

Když dozrajete do určitého bodu, kdy víte že takhle už to nejde dál, je třeba se rozhodnout udělat krok vpřed. Nepřemýšlet o tom co už nechcete, ale podívat se dopředu a rozhodnout se pro to, co opravdu chcete.

Pozor ale na rozhodnutí, ke kterým nás vyzývá Internet, články v časopisech i přátelé na začátku roku. Novoroční předsezvetí a rozhodnutí, které si mnozí z nás dají, většinou vydrží pár týdnů či měsíců. Pokud nejste ten typ člověka se silnou vůlí a orientací na úkoly, kterých je v populaci cca 30%, pak vaše novoroční nadšení rychle vyprchá, vy se ještě chvíli přemáháte, než to prostě vzdáte.

Proč to tak je?

Nebylo to vaše vnitřní rozhodutí. Jde o nějakou výzvu či motivaci z venku, která jednoduše nemá tu sílu, která je potřeba k uskutečnění. Právě proto se k tomu lidé ještě sází s přáteli, vyhlašují to na svých profilech sociálních sítích a různě na sebe vyvíjí tlak, aby vytrvali. Zklamaná je nakonec většina.

Naopak, pokud se člověk pro něco rozhodne ze své vlastní vůle, protože to tak opravdu  chce, pak není podstatné, jaké je datum nebo den v týdnu. Není třeba k tomu podpory, hecování se, sebezapření a silnou vůli, která válcuje jeho odpor.

Jak poznáte, že je to opravdové rozhodnutí?

To vnitřně víte. Není to to, po čem toužíte, ale to co víte, že se stane, nebo bude, nebo je. Cítíte vnitřní klid, víte co chcete a jen přirozeně děláte kroky, které k tomu vedou. Pohání vás totiž záměr, neboli síla, která vás zvedne ze židle a vede tam, kam jste se rozhodli se dostat. V tu chvíli se nepotřebujete přemáhat, trápit výmluvama. Prostě to “plyne”.  (Pozn. více o stanovování záměru najdete v knize Karla Nejedlého O Metodě RUŠ aneb Já to mám jinak).

Takže jednoho dne jen tak začnete chodit na lekce jógy, domluvíte si s někým hodiny angličtiny nebo začnete nakupovat více ovoce a zeleniny namísto rohlíků a mléka. K vám přirozeně bude přicházet to nejlepší pro vás (informace, lidi, příležitosti, dary, situace). Pozor, všechno se to ale děje na základě silného záměru např. mám fit, pružné a zdravé tělo, nebo umím skvěle komunikovat anglicky. To si musí každý stanovit sám. Často není lehké dát to do slov, ale vy vnitřně víte.

Opravdu je to tak jednoduché? 

Ano. To klíčové je rozhodnutí. Když vím, že žiju v České Lípě a v sobotu odpoledne mám báječné první rande v Praze, pak vím, v kolik hodin musím sednout do auta a vyrazit. Že mám natankovat benzín, najít si v mapě, kde je ten kostel před kterým se máme sejít, vzít si pohodlné boty, protože půjdeme na pěknou procházku Prahou. Zcela přirozeně děláte jednoduché a logické kroky, abyste zažili ideální rande. Pokud jste se rozhodli na to rande jet, ALE zároveň začínáte pociťovat nějaké strachy, obavy či jiné nepříjemné pocity, které vás brzdí, pak se vám jen rozjitřují negativní programy (pozn. jsou to myšlenky, po kterých následují nepříjemné pocity). Např. váháte, zda to má smysl začínat vztah s někým z Prahy, máte strach, jestli stihnete přijet v čas, bojíte se, že asi stejně takovou hezkou holku/kluka nezaujmete apod. Tyhle nepříjemné pocity spojené s určitými myšlenkami vás “vzdalují” od vašeho záměru. Naštěstí se dají snadno vyřešit. V podstatě všechno nepříjemné co pociťujeme po 16. roku života, už jsou jen naše dokola se rozjitřující negativní programy, které máme v sobě. Ty stačí vyřešit např. metodou RUŠ a vy víte (je to bytostný pocit, ne jen pozitivní větička, kterou si opakujete, abyste se ujistil/a), že jdete na rande se svým ideálním partnerem či partnerkou. A vůbec nepotřebujete novoroční předsevzetí, že letos už si konečně najdete pořádnou holku/kluka.

Přeji vám mnoho krásných rozhodnutí ze srdce,
Lucie Pancová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..